Kominek akumulacyjny da dużo ciepła

Jest wiele źródeł energii odnawialnej

kominek akumulacyjny to fajna sprawaTe najbardziej kojarzące się ludziom to energia pochodząca z wiatru oraz energia słoneczna. W Polsce w ostatnich latach powstało mnóstwo nowych paneli fotowoltaicznych oraz wiatraków na lądzie, dzięki czemu w letnie dni nawet połowa energii produkowana jest ze źródeł odnawialnych.

Ciekawostką jest, że zgodnie z przepisami do takich źródeł należy również drewno. Jeśli ktoś ma w swoim domu kominek na przykład z płaszczem wodnym, śmiało może o sobie powiedzieć, że ogrzewa się energią odnawialną. Wydaje się zaskakujące, iż palenie w kominku to zielone źródło pozyskiwania ciepła ale tak właśnie jest. Stoi to w zgodni zarówno z przepisami unijnymi jak i polskimi. Palenie drewna w kominku emituje bowiem tyle samo dwutlenku węgla ile wcześniej drzewo pozyskało z atmosfery.

Jak skumulować ciepło z kominka?

Kominek to ciepło odnawialneZaznaczmy, że kominek a w szczególności kominek akumulacyjny może ogrzać całe duże mieszkanie mające nawet 250 metrów kwadratowych powierzchni. Oznacza to, że jest to bardzo efektywne źródło ciepła.

Problemem może być dym wydobywający się z komina w trakcie palenia w kominku, dlatego niektóre miasta, jak na przykład Kraków zabroniły na swoim terenie palenia nie tylko w piecach, ale również w kominkach. Jednak umiejętne palenie drewnem powoduje, że tego dymu jest bardzo niewiele i przestaje być uciążliwy dla sąsiadów oraz przechodniów.

Może więc nawet w Krakowie myślenie o zakazywaniu się zmieni na rzecz myślenia o edukacji. Wystarczy rozpalać kominek od góry a wtedy dymu bardzo niewiele. Z całą pewnością palenie drewnem jest bardziej ekologiczne, niż palenie węglem w kotłowniach i elektrociepłowniach miejskich. Warto propagować rozwiązanie, jakim jest kominek w domu jednorodzinnym, do czego również was zachęcamy.